Poleti je za naše pasje in mačje prijatelje največji problem vročina, še posebej hudo pa je, kadar je poleg vročine še soparno. Psi namreč ne morejo uravnavati telesne temperature z znojenjem, saj imajo znojne žleze le na smrčku in blazinicah, ohladijo se lahko samo z dihanjem. Tako se lahko hitro pregrejejo in doživijo tako imenovani toplotni udar. Toplotni udar je nujna, življensko nevarna situacija, v kateri morate čim hitreje poiskati pomoč veterinarja.
Preventiva je enostavna in zelo pomembna. Pse poleti sprehajamo samo zgodaj zjutraj in zvečer, izogibamo se večjih naporov, čez dan naj počivajo v senci, na razpolago morajo imeti dovolj vode. Tudi hranimo jih manj in ne med opoldansko ali popoldansko vročino.
Če potujemo in v avtu nimamo klime, pazimo, da se z živalmi ne vozimo po vročini; vsake toliko se moramo ustaviti in jim ponuditi vodo. In nikoli, ampak res NIKOLI, jih niti malo, niti za 5 minut ne puščamo v stoječem avtomobilu (tudi če stoji v senci), saj temperature v zaprtem avtomobilu zelo hitro narastejo in ko se bomo vrnili, bo za psa morda že prepozno.
Če greste s psom na počitnice, pred potovanjem v tujino preverite (pri svojem veterinarju ali na spletni strani veterinarske uprave), ali imate za žival vse potrebne dokumente in ustrezna potrdila.
Kadar se odpravimo s psom na morje ali na jug, je dobro pravočasno poskrbeti tudi za preventivo nekaterih bolezni (babesioza, leishmanioza, dirofilarioza), ki se prenašajo s klopi, komarji ali peščenimi muhami. Učinkovito ga lahko zaščitimo z različnimi sredstvi (ovratnice, ampule, tablete). Najbolje, da se pred odhodom posvetujete z veterinarjem, ki vam bo svetoval ustrezno sredstvo glede na starost, težo in morebitne zdravstvene posebnosti.